Zadzwoń
adwokatlubelski@gmail.com 48 884 926 063

Rozdzielność majątkowa – wszystko, co musisz wiedzieć

Szybki kontakt

Adres kancelarii:
ul. Lwowska 41
22-600 Tomaszów Lubelski

Kancelarie czynne:
Pon - Pt
8.00 – 16.00

Telefon:
+ 48 884 926 063

Adres e-mail:
adwokatlubelski@gmail.com

Nr rachunku bankowego:
PL 87 1240 2832 1111 0010 8742 7092   (SWIFT/BIC: PKOPPLPW)

EURO 70 1240 2832 1978 0010 8742 7698

NIP: 921 189 10 41
REGON: 362 192 097

Agnieszka Herda Adwokat

Przez ostatnich kilka lat w Polsce rośnie zainteresowanie tematem rozdzielności majątkowej. Nawet gdy para wkroczy w małżeństwo, ważne jest, aby dążenie do wspólnego życia nie wiązało się z utratą indywidualnych finansów. W tym artykule wyjaśnimy czym jest rozdzielność majątkowa, kiedy może powstać i jakie są jej skutki.

Co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków?

Zgodnie z prawem majątek wspólny powstaje w momencie zawarcia związku małżeńskiego. W jego skład wchodzą wszystkie przedmioty nabyte przez każdego z małżonków  podczas trwania małżeństwa. Oznacza to, że wynagrodzenie za pracę czy dochody z innych źródeł, jak również składki ZUS, czy środki zgromadzone na rachunku emerytalnym, będą stanowiły majątek wspólny małżeństwa. Natomiast przedmioty nabyte przed zawarciem małżeństwa są własnością jednego z małżonków i stanowią majątek osobisty.

Czym jest rozdzielność majątkowa?

Rozdzielność majątkowa jest niczym innym jak umową prawną zawartą między małżonkami, która reguluje kwestie własności majątku zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i w przypadku jego rozwiązania. Dokładne zasady majątkowe są ustalane w akcie notarialnym, dzięki czemu obydwie strony jasno wiedzą, jakie są ich prawa i obowiązki. Rozdzielność majątkowa polega na tym, że małżonkowie decydują się na oddzielne gospodarowanie swoim majątkiem. Jest to szczególnie ważne w przypadku rozwodów, gdyż dzięki takiemu rozwiązaniu każde z małżonków zachowuje swoje własne majątki i unika konfliktów związanych z podziałem dóbr.

Jak wprowadzić rozdzielność majątkową w praktyce?

Rozdzielność majątkową można wprowadzić na dwa sposoby – przez zawarcie intercyzy przed zawarciem małżeństwa lub podczas jego trwania. Aby to zrobić, należy udać się do notariusza i przystąpić do sporządzenia aktu notarialnego, określającego konkretne przepisy majątkowe.

Jakie są skutki intercyzy?

Intercyza, czyli umowa majątkowa między małżonkami, może mieć pewne skutki w przypadku rozwodu lub separacji. Intercyza może stanowić ochronę dla jednego z małżonków, jeśli istnieje różnica w ich majątku lub istnieją szczególne umowy prawne. Jednak jej skutki są uzależnione od konkretnych okoliczności i zawsze należy indywidualnie analizować jej wpływ na sytuację rodzinno-majątkową małżonków.

Czy warto zdecydować się na rozdzielność majątkową?

Podczas planowania ślubu, jednym z ważniejszych wyborów, jakie podejmują małżonkowie, jest decyzja o rozdzielności majątkowej. Ta decyzja zapewnia każdej stronie ochronę majątkową i finansową, ale jednocześnie może wprowadzić dodatkowe komplikacje. Czy warto zdecydować się na rozdzielność majątkową? To indywidualna decyzja, która wymaga dokładnego przeanalizowania okoliczności i sytuacji każdego z małżonków. 

Data dodania: 2023-09-07